Pandemi döneminde nişan ve düğünlerde dikkat edilmesi gerekenler

Yeni yıla girmiş olsak da pandeminin etkisi hala devam ediyor. Düğünlere ve nişanlara şu an için ara verdik, ancak sezon yeniden başlayacak! İşte o zaman da bir anda rehavete kapılıp, tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Sizin için pandemiye karşı sevdiklerinizi ve kendi sağlığınızı korumanız adına gerekenleri yazdık! 

1- Oturma düzeninde büyük masa kullanıp, az kişiyi bir araya getirmeye özen gösterin!

Biliyorsunuz, pandemiye karşı dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri mesafe. Düğün ve nişan gibi organizasyonlar da ne kadar kalabalık olursa o kadar keyifli olan organizasyonlar. Güzel haber; kalabalıktan ödün vermek zorunda değilsiniz! 

Yapmanız gereken tek şey davetli sayınızın üstünde kapasitesi olan bir mekan tutmak! Böylece davetlileriniz rahatlıkla mesafeli olarak oturabilir. Dikkat edebileceğiniz bir diğer unsur da büyük masalar kullanarak az sayıda kişi oturtmak. Mesafe kuralına dikkat etmek için bu iki ipucunu kullanmanız yeterli, böylece hem sevdiklerinizin sağlığını hem de kendi sağlığınızı koruyabilirsiniz.

2- Girişte maske ve hijyen kiti dağıtın!

Davetlilere düğün girişinde küçük hediyeler verilir. Bu hediyeler neden hijyen kitli ve maske olmasın ki? İster birkaç adet tek kullanımlık ister yıkanabilir maskeler hediye ederek sevdiklerinizin sağlığını önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Küçük şişelerde kolonya, eldiven ve maskeden oluşan güzel bir hijyen kiti dağıtarak, davetlilerinizin maske, mesafe ve hijyen kuralarına uymalarını sağlayabilirsiniz.

3- Yemek yerine, kapalı paketlerde aperatif tercih edin!

Tüm bu önlemlerin yanında teması azaltmak da son derece önemli! Bu yüzden nişan ya da düğün töreninizde yemek ikram etmeyi düşünüyorsanız bu fikirden vazgeçmenizi öneririz. Bunun yerine paket tatlı ve tuzlulardan oluşan tamamen kapalı ve hijyenik aperatifleri davetlilerinize sunmanızı öneriyoruz!”‘Aperatif mi?” deyip geçmeyin. Özellikle bu dönemde birbirinden farklı seçenekler bulunuyor. Yani tercih alanınız oldukça geniş. 

4- Dans yerine sohbet ortamı yaratın! 

Biliyoruz, doyasıya halay çekip, Türkçe 90’lar pop şarkılarında dans etmek istiyorsunuz. Ancak bu dönemde en azından bir süre bunun yerine sohbet etmek nasıl olur? Yine güzel ve sakin şarkıların fonda olduğu bir ortam yaratarak, bol kahkahalı ve sohbetli masalar ile davetlilerinizi eğlendirebilirsiniz. Dans etmek yerine masalarda oturarak şarkılara eşlik etmesini sağlayabilir ya da bir organizasyon şirketiyle anlaşarak gösteriler sunabilirsiniz. 

5- Takı merasimi yerine, keselerde toplayın böylece teması azaltın!

Teması azaltmak adına alınabilecek bir diğer önlem de takı merasimi yerine, töreninize katılan davetlilerinizden hediyelerini giriş sırasında toplamak. Böylece zaman kaybetmemiş olacak ve eğlenceye daha çok vakit ayırmış olacaksınız.