Bize giyim tarzınızı söyleyin; size gelinliğinizi söyleyelim!

Elbise giymeyi mi seviyorsunuz? Yoksa kot- tişörtçü müsünüz? Spor ayakkabılar mı yoksa sandaletler mi? ‘Ben topuklu ayakkabılardan vazgeçemem’ mi? Peki feminen tarzlar mı? Yoksa maskülen mi?
Günlük hayattaki seçimlerinizin tamamı, sizin giyim tarzınızı yansıtıyor.
Özellikle günümüzde, giyim tarzınız bir nevi kişiliğiniz de diyebiliriz.
Peki giyim tarzı nedir?
Sokakta, işte, tatilde hatta evde. Kısacası her yerde, ruh halinizi ve karakterinizi yansıtan, iyi hissettiğiniz parçaları birleştirdiğiniz kombinlere giyim tarzı denir. Çoğu zaman farkında olmasak da aslında her birimizin moda sektöründe karşılığı olan bir tarzı var.
Şimdi birlikte önce bu tarzları öğrenelim. Ardıdan da kişiliğinizi yansıtan bu tarzlara uygun olan gelinlik modellerini inceleyelim! 

1- Casual Giyim

‘Casual’ sıklıkla karşımıza çıkan bir tarz. Nedeni ise günlük rahat kıyafetlerden oluşması. Birçoğumuz aslında ‘casual’cıyız. Biz size tek cümlede açıklayalım bu tarzı; çabalanmamış şıklık!  Spor ceketler, kumaş pantolonlar, jeanler, basic tişört ve bluzlar bu giyim tarzının ana parçaları diyebiliriz. Ancak casual giyim tarzını en güzel özetleyeceğimiz örnek; kot, tişört ve bomber ceket. Bir örnek daha verelim; gömlek, hırka ve tayt kombini. Aklınızda canlandı mı?
Bu giyim tarzının en önemli özelliklerinden biri de aksesuarları. Giyim tarzının uğraşılmamış bir şıklıktan oluşması nedeniyle aksesuarlarda da aynı şekilde doğallığa önem verilmeli. Salaş uzun küpe ve kolyeler ya da doğal taşlardan oluşan takılar kullanabilirsiniz.

Gelelim gelinliğinize; bu giyim tarzını benimseyen sevgili okurlarımız için en önemli olan şey kuşkusuz önce rahatlık, ardından da şıklık. Günlük tarzınızda önem verdiğiniz bu iki unsuru gelinliğinize de taşımalısınız. Bu tarz için bizim aklımızda oluşan model; düz kumaştan oluşan, dar ya da A kesim, rahatlığınızın ön planda olduğu bir gelinlik. Belki gelinliğinizin göğüs bölümünde ya da sırtında küçük bir dekolteye veya bir yırtmaca yer verebilirsiniz! 

2- Smart Casual Giyim 

Smart casual uzun zamandır günümüzün modası olan giyim tarzlarından biri. Şık ve günlük parçaların bir araya geldiği giyim tarzı olarak tanımlanabilecek olan smart casual, oldukça sevilen stillerin başında geliyor. Bu giyim tarzına verilebilecek en güzel örnek; jean ve blazer ile saten etek ve tişört. Özellikle sonbaharda bolca gördüğümüz bu kombinler tam da smart casual tarzını yansıtan örnekler. Smart casual’ın en önemli özelliği ise şık tek 1 parçayı, günlük kıyafetler ile kombinleyerek tek yıldız yaratmak.

Gelelim bu giyim tarzını seven okuyucularımız için gelinlik önerisine. Dediğimiz gibi smart casual’cılar rahatlığın yanı sıra şık görünmeye de önem verir. Bu nedenle özellikle bu akımın temsilcileri, bir parçayı yıldızlaştırır ya da tüm kombini ile ahenkli bir şıklık oluşturur. İşte bu gelinliğinizde dikkat etmeniz gereken de bu; ‘ahenkli bir şıklık’ yakalamak.
Nasıl mı?
Gelinliğinizin bir bölümünde ilgi çekici detaylar kullanabilir, fütüristik tasarımlar tercih edebilirsiniz. Kabarık ve aşırı detaylı gelinlikler yerine dar, A kesim gibi daha keskin görünümlü tasarımlar seçebilirsiniz. Ayrıca feminen çizgilerin kullanıldığı gelinliklerden ziyade daha maskülen dokunuşların olduğu gelinlikleri öneriyoruz! 

3- Bohem Giyim Tarzı 

Bohem giyim uzun zamandır hayatımızda olan bir giyim tarzı. Etnik desenli, salaş kıyafetlerin ön planda olduğu, yoğun aksesuar kullanımının bulunduğu bu giyim tarzı, özellikle yaz aylarında çok fazla kullanılıyor. Tiril tiril desenli elbiseler ve ispanyol paça pantolonlardan oluşan, kovboy çizmeleri ve türlü aksesuarlarla renklendirilen kombinleri hepimiz biliyoruz! İşte bohem kadınlarımız…
Bohem tasarımların özelliklerinden bahsetmek gerekirse; rahat, salaş ve rengarenk diyebiliriz.
Desen üstüne desen kullanmaktan korkmayan ve birçok ayrıntıya bir arada yer vermeyi seven bohem kadınlarının en önemli özelliklerinden biri de; do- ğal- lık! 

Gelelim gelinliğe; doğallığından ödün vermeyen, detayları seven, bir o kadar da salaş ve rahatlıktan hoşlanan bohem kadınları için ‘bohem gelinlik’ türü zaten bulunuyor. Bu gelinlik modellerinin özellikleri; genelde dantel ve püskül detaylarının bulunması, geleneksel prenses gelinliklerinden ziyade daha asi ve hareketli olmaları, ayrıca kuralsızlığı….
Bohem kadınıysanız; gelinliğiniz için uygulanacak tek kural; hayallerinizi ve detaylarınızı yansıtması!

4- Vintage & Retro Giyim Tarzı 

Genelde karıştırılan bu iki tarzın ortak özelliği temalarının ‘geçmişe dönüş’ olması. Ancak Vintage’de eski ürünler kullanılırken, Retro’da ise eski tarzı oluşturmak için yeni kıyafetler kullanılıyor. İster 50’ler ister 90’lar sevdiğiniz bir dönemin modasını yansıtıyorsanız siz de bir Vintage ya da Retro’cusunuz demektir. Bu akım da özellikle günümüzde 70’ler ve 80’lere dönüşler görünmekte. Birbirinden güzel ve çekici tasarımların bir araya geldiği bu tarz için yalnızca biraz araştırma yapmanız yeterli. Hangi 10 yıllık dönemde nelerin moda olduğunu belirledikten sonra beğendiğiniz döneme ait ya da onları andıran parçalarla bir vintage ya da retro tasarımı yaratmanız mümkün!

Gelinlik için de aynı Bohem tarzında olduğu gibi ‘vintage’ temalı tasarımlar bulmak mümkün. İster dönem elbiselerinden esinlenmiş modeller ister eski gelinliklerden ilham almış tasarımlar isterseniz birebir eski gelinlikler. Eğer siz vintage ya da retro tasarımlı bir gelinlik istiyorsanız, gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki seçenekleriniz beklediğinizden de fazla.

5- Minimalist Giyim Tarzı

Diğer adı ile ‘az ama öz’ diyoruz bu tarza. Minimalist tarz, son derece sade, yalın ve duru bir giyim tarzıdır. Çoğu zaman renk veya desen karmaşasının bulunmadığı, hareketten ziyade yalınlığın ön planda olduğu, kıyafetlerin kat kat değil tek ve düz kullanıldığını görürüz. Abartılı takılar değil, son derece sade ve küçük aksesuarlar kullanılır. Minimal kombinlerde göze çarpan bir diğer önemli unsurda kıyafetlerinizde maksimum 3 renk ile kombin yapmaktır. Hem şık hem rahat, hem sokak hem iş hem abiyede kullanılabilecek bu tarz birçok ünlünün de başvurduğu giyim tarzlarından biri! Siz de sadeliğin şıklığını seviyorsanız; merhaba, siz de bir minimalseversiniz! 

Minimal tarzı benimseyen okuyucularımız için şunu söylemeliyiz ki bu tarzın gelinlikleri oldukça cesur bir tercih olarak görünüyor. Bunun nedeni ise gelinliğin aslında ihtişamla anılıyor olması. Genel görüşün aksine minimal gelinlikler hiçbir detayı ve hareketi bulunmayan mümkün olduğunca düz ve sade tasarımlardan oluşuyor. Bu tarzı tercih eden gelinlerimiz; tasarımı ile değil kendi güzellikleri ile davetlilerini etkilemeyi başarıyor diyebiliriz!

6- Feminen Giyim Tarzı

Kadınsı ve dişiliği ön plana çıkaran, kadınsı hatları vurgulayan, çekici ve görece olarak gösterişli olan giyim tarzına feminen giyim tarzı diyoruz. Frapan, desenli, renkli ve gösterişli elbiseler ve etekler, topuklu ayakkabılar, dekolteli kıyafetler, vücut hatlarını öne çıkana parçalar kısacası kadınsılığı temsil eden tasarımları tercih edenlerden iseniz; siz de bir feminen’siniz demektir!  Bu estetiği yüksek giyim tarzının baş tacı ise yapılı saç ve makyaj! 

Bu giyim tarzının birinci kuralının kadınsı dokunuşlar olduğunu vurguladık. Feminen giyim tarzını benimseyen okuyucularımızın gelinliğinde de dikkat etmesi gereken tek şey işte bu kadınsı dokunuşlar. Bunu ister kumaş seçimi ister kesim ile sağlayabilirsiniz.
Bunun dışında ise dikkat etmeniz gereken başka hiçbir unsur söz konusu değil!

7- Sofistike Giyim Tarzı 

Sofisike, ‘şık’, ‘seçkin’ giyim tarzı anlamına gelmesinin yanı sıra, kişiye göre kombinlenmiş tamamen kişinin tarzını yansıtan tarz anlamına gelmektedir. Moda olandan ziyade kendini yansıtanı giymeyi simgeleyen bu moda akımı, aslında birçok tarzı da kendi içinde kullanır. İster çok renkli ister monokrom ister çok desenli ister desensiz kumaşlar, siz kendinizi nasıl hissediyorsanız; sizi tanımlayan ‘unique’ parçaları bir araya getirmeniz ile oluşan bi giyim tarzından bahsediyoruz! ‘Ben modayı takip etmem, onu şekillendiririm’ diyen kadınlar, tam da bahsettiğimiz sofistike tanımının temsilcileri oluyor.

Bu tarzın temsilcisi kadınların gelinlik tercihleri de aynı moda akımında olduğu gibi kendisini yansıtacak bir tasarımdan oluşmalı. İster kıyafetinizi kendiniz tasarlayın ister bir modacıya tasarlatın, isterseniz var olan bir gelinliği kendi tercihlerinize göre değiştirin. Yeter ki kendinizden bir şey katın!
Sofistike gelin tasarımı örneklerini buraya bırakıyoruz!

8- Maskülen Giyim Tarzı 

‘Maskülen’ erkeksi anlamına gelir. Maskülen giyim tarzı da ‘erkeksi’ giyim anlamına gelmektedir. İster erkek kıyafetlerini kullanarak isterseniz de erkeksi kesimleri bulunan parçaları kullanarak bu tarzı kullanmanız mümkün. Blazer ceketler, keskin kesimli gömlekler, pantolonlar, oversize tişörtler, boyfriend jeanler ve daha birçok kıyafet…
Ancak bu tarz ‘erkek gibi giyinmek’ olarak karıştırılmamalı. Maskülen giyim tarzı ‘erkek gibi’ giyinmeyi de kapsayan ancak erkeksi kıyafetlere kendi yorumunuzu, renklerinizi ve tarzınızı da katarak yorumlayabileceğiniz bir moda akımı. 

Maskülen tarzı benimseyen kadınlar için uygun olan gelinlik tarzlarını düşününce aklımıza keskin çizgileri olan gelinlikler geldi. Abartıdan ve kabarık modellerden ziyade, düz sade ve sert kumaşlı gelinlikler düşündük. Bunun yanı sıra bu senenin de modası olan takım gelinlikler, tam da bu tarzın temsilcileri için!