Tarihteki Unutulmaz Gelinlikler

Filmlerin unutulmaz gelinliklerinden bahsettik etmesine de, bir de tarihtekileri inceleyelim dedik. Hem bir nostalji olsun hem de size ilham verelim istedik. Hadi başlayalım! 

1- Diana Spencer 

Yüzyılların ikonu, bitmek bilmeyen bir moda devi prenses Diana, spor kıyafetlerinden galalara aklınıza gelebilecek her kombini heyecan yaratan Diana’nın akıllardan çıkmayan birçok görüntüsü var. Ancak ilki ve biriciği kesinlikle gelinliği. Senelerdir konuşulan ve gelinlik denince akla ilk gelen tasarım olan ikonik görüntü, uzun süre de hafızalardan silinmeyecek gibi. Upuzun duvağı ve kabarık gelinliği Diana’nın minyonluğunu gözler önüne sererken, gelinliğinin kenarlarında kullandığı fransız danteli ile hareketlilik katmış. Eşsiz ve tekrarı olmayacak bu gelinlik, hala birçok modacı ve ünlüye ilham olmayı sürdürüyor. Diana, hem güzelliği hem de akıl almaz stil kodlarıyla genç kaybına rağmen adını yaşatmaya devam edecek gibi duruyor. 

2- Audrey Hepburn

Sinemanın stil ikonu Audrey Hepburn’ün tarzını hangimiz taklit etmiyoruz ki? Ancak gelinliği, kelimeleri kifayetsiz bırakıyor! Feminen modanın imzasını gururla taşıyan Hepburn, gelinliğinde daha maskülen bir hava ile kelimenin tam anlamıyla ‘sağ gösterip, sol vuruyor’ Saçındaki çiçekli taç detayı da sade görüntüsüne hareket katıyor. Yakalı bir gelinlik seçen Audrey’nin bu görüntüsünü biz, kesinlikle unutulmazlar arasına ekliyoruz! 

3- Kate Middleton 

Günümüzün en beğenilen ve takip edilen kraliyet üyesi kate Middleton, tarzının asilliğini aslında düğününde gözler önüne sermişti. Prenses model ve üst bölümünde dantellerin kullanıldığı gelinlik, Kate’in güzelliğini gözler önüne serdi. Öyle ki günümüzde hala en çok beğenilen gelinlikler arasında yer alıyor. Kraliyet kurallarını çiğnemeden son derece elegant bir görüntü yakalayan Kate, unutulmaz görüntüsünü eşsiz gülüşü ile tamamladı! 

4- Grace Kelly 

Hollywood’un prensesi Grace Kelly’nin gerçek bir prensese dönüştüğü düğününde giydiği gelinliği, zarafetinin temsili gibiydi. Kelly, gelinliği ile adeta ‘ben doğuştan asilim’ diyordu. Üst bölümü ince dantelden oluşan, alt kısmında ise bombeli bir etek bulunan gelinlik, Kelly’Nin vücuduna tam oturuşuyla kusursuz bir görüntü oluşturdu. Gelinliğinin aksine duvağını uzun tutan Grace Kelly, beline sardığı kumaşla gelinliğinin bütünleşmesini sağlamış. Vallahi ne diyelim bilemedik neredeyse yarım yüzyıllık olan gelinlik, hala birçok tasarımcı ve geline ilham olmaya devam ediyor!

5- Jacqueline Kennedy

1953 yılında nikah masasına oturan first lady Jacqueline Kennedy, prenses model gelinliğinin içinde kuğu gibi görünüyordu. Bele oturan kayık yaka gelinlik, üzerindeki işleme detaylarıyla da ilgi çekiciydi. Gelinliği gibi hareketli bir duvak seçen Kennedy, tüm hareketlenmelerle periyi andıran bir ambiyans yakaladı. Hem güzelliği hem zarafetiyle Jacqueline Kennedy’nin gelinliği unutulmazlar arasına girdi!

6- Angelina Jolie

Bir dönemin aşkı Angelina Jolie, güzellik standartlarını etkilediği kadar, moda sektörünü de etkiledi. Uzun süre dillerden düşmeyen Brad Pitt ile olan ilişkisini taçlandırdığı düğününde Jolie, gözlerden kalp fışkıracak bir tasarıma imza attı. Listemizdeki kişilerin aksine Jolie, gelinliği ile değil duvağı ile çok uzun sürek konuşuldu. Versace Couture imzalı gelinliğinin üzerine aldığı duvağına Jolie, çocuklarının çizdiği resimleri ekletti! 
Evet, evet yanlış duymadınız. Bir fenalık geldi değil mi? Eh bize de gelmişti. 
Ancak o kadar anlamlı, o kadar neşeli, o kadar eşsiz bir görüntü elde etti ki! Jolie, gelinlik  modasına adını pastel boyalarla yazdı!

7- Victoria Beckham 

Günümüzün stil ikonu Victoria Beckham, aslında uzun zamandır bayrağı elinde taşıyor. Spice Girls döneminde de çoğunlukla adından söz ettiren Victoria, altın vuruşu gelinliği ile yapmıştı. 99’da Vera Wang imzalı prenses kesim gelinliği ile David Beckham ile haytını birleştiren güzeller güzeli Victoria’nın tercihi uzun süre dillerden düşmedi. Birçok gelinliğe ilham veren Victoria’nın seçiminde özellikle dikkat çekici olan nokta; göğüs kısmındaki derin kesim oldu. Kırık beyaz- krem tonlarındaki gelinliğin kırışık görüntüsü de olağandışı ve ses getiriciydi.

8- Yoko Ono

Tarihin en sıra dışı gelinliklerinden biri Yoko Ono’nun gelinliği. Yüzyılların en büyük aşklarından biri olarak tarihe geçen John Lennon ve Yoko Ono’nun nikahları da son derece ilgi çekiciydi. Düğününde kısa etekli bir elbise tercih eden Ono, beyaz diz altı çorap ve spor ayakkabı giydi. Aksesuar olarak ise güneş gözlüğü ve şapka kullandı.