Düğün davetiyenizi tasarlarken bir ilham; 'Mevsimler'

Yıllardır kullanılan ve neredeyse tüm kültürlerde gelenek haline gelen davetiye, çağ ne kadar gelişse de hayatımızda kalmayı sürdürüyor. İster toplantı ister doğum günü, aklınıza gelebilecek neredeyse her etkinlik için kullanılan davetiye, özellikle ‘düğün’ün vazgeçilmez unsurlarından biri. 
Evet, ‘vazgeçilmez’ derken çok ciddiyiz! Aynı 'düğün pastası' gibi gelişebilecek ancak asla değişmeyecek bir unsur!

Hal böyle olunca da günden güne binlerce farklı davetiye üretilmeye başladı. Renginden dokusuna, yazı stilinden fotoğraflarına derken çoğalan bu tercih skalasında seçim yapmak da bir hayli zorlaştı.
Hem düğününüzün fragmanı olan hem de davetlilerinize verdiğiniz değeri gözler önüne sermenin bir yolu olan davetiye tasarımı her ne kadar basit bir işmiş gibi görünse de çoğu zaman hiç de göründüğü gibi olmuyor.
Çünkü, binlerce seçenek arasında neyi nasıl bir araya getireceğini insan şaşırıyor.
Ama merak etmeyin! Sizin için bu tercihi kolaylaştıracak bir öneri ile geldik!
Davetiyenizin tasarımına, aynı düğününüzde olduğu gibi mevsimleri kullanarak karar verebilirsiniz!
Nasıl mı?
Örneğin, kış mevsimi deyince aklınıza neler geliyor? Kar, çam, kozalak, buz, yılbaşı, kayak, beyaz, mavi, lacivert, yeşil… 
İşte bu parçalar arasından uygun tercihleri birbirleri ile bir araya getirerek davetiyenizi oluşturabilirsiniz. Davetiyelerinizi tasarlarken mevsimin size yansıttığı fikirlerden ilham alabilirsiniz.

1- Kış Mevsimi için davetiye örnekleri 

Kış mevsiminin akla getirdiği ilk şey soğuk havalar. Kar, esen rüzgar ve beyaz. İşte davetiyelerinizi tamamen bu olguları kullanarak tasarlayabilirsiniz!
Kar taneleri ile bezeli bir mavi bir davetiye oluşturabilir, kış temasına uygun kalın dokulu bir kağıt kullanabilirsiniz.
Ya da kış aylarının en romantik görüntüsü olan odun ateşini davetiyelerinize yansıtarak, bordo kırmızı gibi aşk renklerine odunsu ögeler ekleyebilirsiniz.
Yaratıcı bir fikir isterseniz; davetiyenizi yılbaşı teması ile oluşturun deriz. Kırmızı, yeşil, beyaz renklerinde oluşturacağınız davetiyeleriniz, sevdikleriniz için de oldukça eğlenceli olacaktır.
Ayrıca; özellikle pandemi döneminde teması azaltmak adına, düğününüzde dağıtacağınız hediyelerinizi davetiyeleriniz ile gönderebilirsiniz.
Kış temasında oluşturacağınız davetiyenizin yanında; küçük kar küreleri, atkı, kış bitkileri gibi mevsimi hatırlatan birçok hediye gönderebilirsiniz.

2- İlkbahar Mevsimi için davetiye örnekleri

Çiçekler, yapraklar, pırıl pırıl güneş, hafif esintiler, kuşlar ve binbir çeşit hayvan. Doğanın uyandığı mevsim ilkbahar deyince bizim aklımıza cıvıl cıvıl renkler, bir sürü çiçek ve yapraklar geliyor. Balonlar, şekerler kısaca sevimli duran her şey.
Bu rengarenk birbirinden farklı seçenekleri neden davetiyenize yansıtmayasınız ki?
İster pembe, ister yeşil, ister turuncu, ister mor, ilkbahar mevsiminde istediğiniz rengi davetiyenize yansıtabilirsiniz! Davetiyenizde kuş motifleri, rengarenk çiçekler ve yapraklar kullanabilir, ilkbaharı yansıtacak uçuş uçuş tüllerle de davetiyenizi tasarlayabilirsiniz. 
İlkbaharı yansıtması için kağıdınızı rengarenk ve dokulu tercih edebilir, yazı türünü de süslü birbirinden farklı kullanabilirsiniz.

Davetlilerinize hediye olarak; teretaryumlar, çiçek kokulu mumlar ya da küçük saksılarda bitkiler hediye edebilirsiniz.

3- Yaz Mevsimi için davetiye örnekleri

Deniz, kum, güneş… Yaz en sevilen mevsim. Hem düğün, hem nişan hatta tüm etkinlikler için. Yaz mevsiminin kavurucu sıcağı bronz tenlerin yanı sıra harika tatilleri de hatırlatıyor. Ayrıca deniz kabukları, palmiyeleri, binbir çeşit meyve, sebze, deniz yıldızı, güneş gözlüğü… Mavi ve sarının en güzel buluşması.
Tüm bu eğlenceli tatil anlarını neden davetiyenize yansıtmayasınız ki?
İnce yapraklı, kum rengi davetiyelerinizi eğlenceli yazı türleri ile tasarlayabilir; palmiye, deniz yıldızı ve deniz kabuğu çizimleri ile hareketlendirebilirsiniz. 
Davetlilerinize hediye olarak kumdan fanuslar, deniz kabukları, zeytin yağı ve yazı hatırlatacak posterler hediye edebilirsiniz. Düğününüz için kumsal konsepti seçtiyseniz bu hediyeler harika olacaktır!

4- Sonbahar Mevsimi için davetiye örnekleri

Doğanın uykuya yattığı sonbahar mevsimi, düğün için en çok tercih edilen ikinci mevsim. Sarı ve turuncu renklerine bürünen yaprakların arasında mihraba yürümek birçok çiftin tercihi. Doğanın bu tonunun yanı sıra, kurumuş çiçekler, hafif yağmur, araba sinemaları ve rüzgar sonbahar deyince aklımıza gelen ilk şeyler. Tabii bunların tamamı romantizmin de özeti.
Bu romantik mevsim, aşk masalınızı duyurmak için kullanabileceğiniz en güzel temalardan biri. Yaprakların renk tonlarında, dokulu ve kokulu kağıtlarla tasarlayacağınız davetiyenize kurumuş çiçekler ekleyerek, sonbahar teması oluşturabilirsiniz. Bu mevsimin temasında oluşturacağınız davetiyenizin yanında, parfüm, bitki çayları ya da küçük şişelerde alkoller hediye edebilirsiniz.