Vücut Şeklinize Göre Mükemmel Gelinliği Seçin

Gelinlik seçimi de düğün hazırlığındaki yorucu süreçlerden biri.Hem tarzınızı yansıtan hem de vücut hatlarınıza uygun olan gelinliği seçmeniz için birçok kolaylık bulunuyor. Burcunuza göre tarzınızı yansıtabileceğiniz gelinlik modellerini paylaşmıştık. Şimdi de vücut tipinize göre kullanmanız gereken formları sizlerle paylaşacağız. Tabii öncelikle vücut tipinizi anlayabilmeniz için birtakım bilgiler vereceğiz.
Hazırsanız, başlayalım…

1- Elma Vücut Tipine Göre Gelinlikler 

Büyük göğüslere, ince bacaklara, kalın ve yakın ölçülerde olan kalça ve bele sahipseniz bir de göbek bölgenizden kilo almaya müsaitseniz, vücut tipiniz elma demektir. Bu tip vücutlar için özellikle bacaklarınızı ön planda tutacak yırtmaçlı gelinlikleri öneriyoruz.
Ayrıca göğüslerinizi vücudunuza orantılı göstermek adına dekolteli yani V yaka gelinlikleri seçmek doğru olacaktır. Üst kısmı dantel ya da farklı işlemelerle dolu olan hareketli tasarımlar ya da bisiklet, halter, balıkçı yaka gibi kapalı olan tasarımlar da sizi olduğunuzdan daha yapılı göstereceği için uzak durmanızı öneriyoruz.
Bel bölgenizdeki fazlalıkları saklamak için de A kesim ya da helen tarzı gelinlikleri kullanmanızı öneriyoruz. Kabarık eteklerden, saten gibi vücut şeklinizi belli edecek kumaşlardan uzak durmalısınız.

2- Armut Vücut Tipine Göre Gelinlikler 

Kalçalarınız omuzlarınıza göre daha mı geniş? Göğüsleriniz küçük ya da normal mi? Bir de beliniz de inceyse siz armut vücut tipine sahipsiniz demektir. ‘Üçgen’ olarak da bilinen bu vücut tipinde özellikle ön plana çıkarmanız gereken yer, incecik beliniz. Bele oturan dar kesimli üstler ya da kemerler kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, omuzlarınızı ve kalçalarınızı eşit göstermek için vücudunuzun bu iki bölümünde de ufak hileler yapabilirsiniz. Omuzlarınızı geniş göstermek için kayık ya da drape yakalar da seçebilir, kalçalarınızı kapatmak için A kesim, prenses gibi kabarık modeller kullanabilirsiniz.
Tabii ki kalçalarınızı seviyor, göstermekten de korkmuyor olabilirsiniz, o halde balık model gelinlikler de sizin için mükemmel olacaktır!

3- Kum Saati Vücut Tipine Göre Gelinlikler

Model vücudu olarak da adlandırılan kum saati vücut tipi kalça ve omuzların aynı genişlikte, belin ince ve oyuntulu olmasıyla oluşuyor. Bu tip bir vücuda sahipseniz şanslısınız! Çünkü her tür gelinlik sizin için uygun. Ancak özellikle sizin için biçilmiş kaftan olan modeli soruyorsanız kuşkusuz balık ya da tamamen dar gelen modeller diyebiliriz.

4- Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Gelinlikler

Omuz ve kalçalarınızın genişliği aynı ancak bel oyuntunuz mu yok? O halde siz de bir dikdörtgen vücutsunuz. Diğer bir adı muz tipi olan bu vücut şekli için iyi bir haberimiz var. Siz de aynı kum saati vücut tipi gibi istediğiniz her gelinliği giyebilirsiniz… Belinin kıvrımlı görünmesini isteyen dikdörtgen vücut sahipleri için de çözümümüz birçok sorunda söylediklerimiz ile aynı: Bel kısmına kemer ya da işleme koymak ya da sadece beli büzgülü hatta iki parça gelinlikleri tercih etmek...

5- Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Gelinlikler

Omuzlarınız geniş, kalçalarınız dar mı? O halde çilek ya da atletik vücut tipi olarak da adlandırılan ters üçgen vücut tipine sahipsiniz! Tıpkı diğer vücut tiplerinde olduğu gibi uygun gelinliğiniz vücudunuzu orantılı gösterecek gelinlikler olmalı. Geniş omuzlarınıza karşı kalçanızı da orantılı göstermek için A kesim ya da prenses kesim etekli gelinlikler kullanabilirsiniz. Bacaklarınızı ön plana çıkarmak için de asimetrik ve yırtmaçlı gelinlikleri de tercih edebilirsiniz. Üstünüz için de güzel omuzlarınızı göstermek istiyorsanız straplez ya da halter yaka tercih edebilir; aksine omuzlarımı sevmiyorum diyorsanız V ya da U yaka gelinlikleri kullanabilirsiniz.