Düğününüzde oturma düzeniniz nasıl olmalı

1- Aynı masada yakınlığa değil, yaş aralıklarına özen gösterin.

Ailelere ve ‘kim birbirlerini tanıyor’a göre yapılan masa oturma düzenlerini artık geride bırakalım! Düğünler eğlenceli ve keyifli geçmesi gereken aktiviteler. Bu nedenle birbirini tanımasa da aynı yaş gruplarının bir araya gelmesi, davetlilerinizin daha keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

2- Büyükleri değil, çekirdek ailenizi size yakın oturtun!

Biraz hürmet, biraz da gelenek nedeniyle genelde yaşı büyük aile üyeleri ve yakınları, hep tüm etkinlikleri en iyi izleyebilecekleri yerlere yerleştirmeye çalışırız. Bu bölge de genelde size en yakın olan sıra olur. Ancak aile büyükleri için kimi zaman yakınlarınızdan feragat ettiğinizi fark edemeyebilirsiniz. Biz farkındayız, bu yüzden de uyarıyoruz; yaşlardan ziyade oturma düzenini yakınlık derecelerine göre oluşturun. 

3- Arkadaşlarınız için ayrı bir bölüm oluşturun ancak kendi içlerinde sınıflandırmayın.

Her zaman, düğünlerde arkadaşların masası bellidir. Ancak genelde, iş arkadaşları, okul arkadaşları, çocukluk arkadaşları vs. gibi sınıflandırmalar yapılır. Biz de diyoruz ki; yapmayın! “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyiz, Şöyle düşünün belirli gruplamalar ile oluşturduğunuz masa düzeni ile sadece birbirlerini tanıyanlar sohbet edecek. Bunun yerine kendi isteklerine göre oturdukları takdirde birçok yeni tanışma gerçekleşecek. Bizce son derece keyifli! 

4- Yuvarlak masalar yerine, uzun dikdörtgen masalar tercih edin.

Yuvarlak masalar genelde ilk tercih ancak uzun dikdörtgen masalar hem yer kullanımı hem de kişi kapasitesi açısından çok daha verimli. Ayrıca 20-30 yuvarlak masaya insanları gruplayıp oturtmaya çalışmak yerine, 5-10 uzun masaya tamamen ‘aile’, ‘arkadaşlar’, ‘akrabalar’ gibi basit gruplamalarla hızlıca oturma düzeninizi ayarlamak mümkün olacaktır.

5- Dans pisti yanına gençleri, törenin gerçekleşeceği alanın yakınına da büyükleri oturtun!

Yaş gruplarının düğününüze gelme amaçları bir nevi zaten belli. Gençler sizinle birlikte doyasıya eğlenirken, büyükler de mutlu gününüzü görmek istiyor. Durum böyleyken de oturma düzenini buna göre ayarlamak sizin için çok daha avantajlı olacaktır. 

6- Çocuklar için küçük oyun alanı oluşturun! 

Herkesin düğünlerde yaşadığı en büyük ikilemlerden biri çocukların gelmesi ya da gelmemesi. Sürekli bu konuyla ilgili hem düğün sahipleri hem de davetliler arada kalıyor. Bu sorunun çözümü için sizlere bir fikir bulduk! Düğününüzün yapılacağı alanda küçük bir bölüme çocuklar için oyun alanı oluşturabilirsiniz. Böylece hem davetlileriniz hem çocuklar hem de siz keyifli zaman geçirebilirsiniz!